Search
  • John Macon Gillespie

SES Staff Picks: Postseason Edition



In the MHSAA teams are battling to get to state semifinal games next Friday, meanwhile in the MAIS championships are on the line this week. Here are picks from SES staffers John Macon Gillespie, Mack Gordon, Jared Redding, Walker Bailey and John Luke McCord:

MHSAA

6A

North

Starkville at Horn Lake - Unanimous Staff Pick (Starkville)

Madison Central at Northwest Rankin - JMake(NW Rankin), Mack(Madison Central), Jared(Madison Central), Walker(NW Rankin), JL(NW Rankin)

South

Pearl at Brandon - JMake(Brandon), Mack(Pearl), Jared(Brandon), Walker(Brandon), JL(Brandon)

Petal at Oak Grove - Unanimous Staff Pick (Oak Grove)

5A

North

Lafayette at West Point - JMake(West Point), Mack(West Point), Jared(Lafayette), Walker(Lafayette), JL(West Point)

Olive Branch at Holmes County Central - JMake(Olive Branch), Mack(Olive Branch), Jared(Olive Branch), Walker(Olive Branch), JL(Holmes Co Central)

South

Picayune at Laurel - JMake(Picayune), Mack(Laurel), Jared(Laurel), Walker(Laurel), JL(Laurel)

West Jones at Hattiesburg - Unanimous Staff Pick (Hattiesburg)

4A

North

Louisville at Pontotoc - Unanimous Staff Pick (Louisville)

Greenwood at Corinth - JMake(Corinth), Mack(Corinth), Jared(Corinth), Walker(Greenwood), JL(Corinth)

South

West Lauderdale at East Central - Unanimous Staff Pick (East Central)

South Pike at Poplarville - Unanimous Staff Pick (Poplarville)

3A

North

Water Valley at Houston - JMake(Water Valley), Mack(Water Valley), Jared(Water Valley), Walker(Water Valley), JL(Houston)

North Panola at Charleston - Unanimous Staff Pick (North Panola)

South

Winona at Seminary - Unanimous Staff Pick (Winona)

Jefferson Davis County at Columbia - JMake(JDC), Mack(Columbia), Jared(JDC), Walker(JDC), JL(JDC)

2A

North

Scott Central at Eupora - JMake(Scott Central), Mack(Eupora), Jared(Scott Central), Walker(Scott Central), JL(Eupora)

Philadelphia at Calhoun City - JMake(Calhoun City), Mack(Calhoun City), Jared(Calhoun City), Walker(Calhoun City), JL(Philadelphia)

South

Taylorsville at Collins - Unanimous Staff Pick (Taylorsville)

Bay Springs at Richton - Unanimous Staff Pick (Bay Springs)

1A

North

Okolona at Smithville - JMake(Smithville), Mack (Okolona), Jared(Okolona), Walker(Smithville), JL(Okolona)

Biggersville at Simmons - JMake(Simmons), Mack (Simmons), Jared(Simmons), Walker(Simmons), JL(Biggersville)

South

Stringer at Nanih Waiya - Unanimous Staff Pick (Nanih Waiya)

East Marion at Lumberton - Unanimous Staff Pick (Lumberton)

MAIS State Championships

AAAA-I

Jackson Prep vs. Madison-Ridgeland Academy - JMake(MRA), Mack(Jackson Prep), Jared(MRA), Walker(Jackson Prep), JL(Jackson Prep)

AAAA-II

Lamar School vs. Simpson Academy - JMake(Simpson), Mack(Simpson), Jared(Lamar), Walker(Lamar), JL(Lamar)

AAA

Adams County Christian School vs. Indianola Academy - JMake(ACCS), Mack(Indianola), Jared(ACCS), Walker(Indianola), JL(Indianola)

AA

Centerville Academy vs. Greenville St. Joe - Unanimous Staff Pick (Greenville St. Joe)

A

Tunica Academy vs. Union Christian(LA) - JMake(Tunica), Mack(Union), Jared(Tunica), Walker(Tunica), JL(Tunica)

8-Man

Manchester Academy vs. Tallulah(LA) - JMake(Tallulah), Mack(Manchester), Jared(Tallulah), Walker(Manchester), JL(Manchester)

#SESPicks

0 views
Southern Elite Sports
Southern Elite Sports
  • Grey Twitter Icon
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey YouTube Icon

Twitter

Follow us

Facebook

Become a Fan

Follow us

Instagram

YouTube

Subscribe

© 2018 by Southern Elite Sports Media L.L.C.